Duben 2010

Osvětim

28. dubna 2010 v 20:28 | klaras |  Nezařaditelné
             Můj den začal v 1:50. Budík jsem umlčela mírně nelichotivými slovy;-). Ve 3:00 se odjíždělo. Cestou do Českého Těšína jsme se dívali na film Vykoupení z věznice Shawshank (o kterém se tu určitě objeví nějaký článek). V Těšíně jsme nabrali průvodce a tradá do Polska;-) V Osvětimi byla spousta lidí (spíš učitelů:-D), protože bylo výročí úmrtí nějakého polského učitele.  Byl to zážitek. Stát třeba před stěnou smrti... Nebýt drsná puberťačka, tak to asi nevydržím. A to svítilo sluníčko a všude byla sveží zelená tráva. V zimě nebo za mlhy je to prý o hodně horší.  Procházeli jsme jednotlivé bloky s expozicemi. Vidět tu hromadu vlasů obětí plynových komor, nebo dětské botičky, nebo ta hromada plechovek od kyanidu... Zaujala mě fotka asi 60 leté ženy. Pak jsem zjistila, že jí bylo 13.  Procházeli jsme plynové komory v Auschwitz (název tábora v Osvětimi), které dokázaly za den pojmout (počítáno i se spálením) "pouhých" 340 lidí. Na chodbách v jednom bloku bylo fotky registrovaných vězňů. Neprohlížela jsem si všechny, ale z těch, co jsem viděla nejvíc tam jeden člověk vydržel necelých 14 měsíců.
            Pak jsme se přesunuli do Birkenau (Březinky). To je asi 3 km od Osvětimi. Tady byla konečná stanice. Odtud jste se mohli dostat jedině do komory. Tento tábor byl při ústupu Němců zničen, takže zbyly jen komíny. Rozlohou byl několikrát větší než Osvětim.
            Ještě jsme vyrazili do Krakova. Věděli jste,  že Krakow je podle rytíře Kraka, co zabil draka? Šli jsme se podívat na hrad Wawel a na katedrálu. Tady jsme dostali 20 min na prohlídku. Řekla jsem si, že katedrálu rychle projdu a stavím se u hrobu Kaczynského, jenomže jsem se ztratila. Přesněji našla jsem východ, ale nevěděla jsem, jak se k němu mám dostat;-) Jen tak tak jsem stihla sraz. Sešli jsme dolů do Starého města. Cestou byla vidět spousta polských vlajek s černou páskou. Na tom velkém náměstí jsme měli rozchod. Průvodce nám doporučil návštěvu Mariánského kostela (kde se konaly pohřby obětí leteckého neštěstí v Katyni) a Floriánské brány. Kostel jsme zběžně prohlédli a vyrazili k bráně. Ne proto, že jsme milovníci umění, ale kvůli McDonaldu, který byl v těsném sousedství. Pak jsme se bavili typickou holčičí činností- mezi Floriánskou bránou a náměstím nezůstal jediný obchod s oblečením nebo bižuterií, který bysme nenavštívili. Koupila jsem si nádherné náušnice s motýlky, a to jen proto, že ty náušnice s pandou mně vykoupily spolužačky;-) Pak jsme se vrátili k autobusu a domů dorazili okolo 23 hod.
          Dneska všechny holky machrovaly s novými doplňky;-) Uznejte, že tak krásné a docela levné věci jsme tam prostě nemohly nechat:-D Školu jsme prospali (teda až na ty, kteří tam ani nedorazili;-)) Únava mě ještě nepřešla takže: Dobrou noc;-)

No name

25. dubna 2010 v 17:00 | klaras |  Moje kecy
Ne, nechci psát o té skupině ze Slovenska;-) Jenom mě nenapadlo lepší jméno;-) Brácha se dostal do okresního kola v biologické olympiádě a od té doby mě odmítal (a stále odmítá) pustit na počítač. Předtím jsem měla takovou menší článkovou krizi a  navíc jsem se vrátila ke čtení (myšleno ke čtení ve velkém). Například jenom za minulý týden jsem přečetla sedm dílů Zeměplochy (a to se silně podepsalo na mém psychickém zdraví:-D). V úterý se chystám do Osvětimi, takže se můžete těšit na nějaký článek (možná). Mějte se krásně a nevšímejte si bláznů;-)